Legislativa
ZÁKLADNÍ INFORMACE:
Téma elektro koloběžek není v české republice prozatím v zákonech upraveno. Proto musíme vycházet z dosavadních platných zákonů, vyhlášek apod.
Pokud výrobek splní určité parametry, lze ho považovat za kolo, resp. elektrokolo (kolo vybavené pomocným elektromotorem)
Parametry, které je nutno splnit jsou v zásadě tyto:
- Maximální rychlost vozidla (kola, elektrokola) nesmí přesáhnout 25km/h.
- Výkon motoru nesmí přesáhnout 1kW
V ostatních případech je nutno považovat výrobek za vozidlo podléhající registraci na úřadě. K tomu se vážou další povinnosti, např. technická kontrola, registrační značka, povinné ručení, vlastnění řidičského oprávnění apod.
Značky pro koloběžky:
Pro koloběžky resp. elektrokoloběžky neexistuje žádné speciální značení. Pozor je potřeba vnímat značky pro cyklisty!
Město značením reaguje na stále oblíbenější dopravu pomocí sdílených koloběžek. "Doufáme, že lidé budou kola i koloběžky odstavovat na označených stáních, která jsou k tomu určená, nebo na cyklostojanech. Věřím, že tak ubude koloběžek zanechaných na chodnících, kde překáží pěším," uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).
Piktogram koloběžky je podle města unikátem v celé republice, protože města používají na značení symbol kola. "Málokdo ale ví, že kolo je v očích zákona stejné jako koloběžka. Platí zde tedy totožná pravidla. Primárně by se pro kola i koloběžky měly využívat k tomu určené stojany. Proto jsem rád, že odbor dopravy přišel s nápadem umisťovat na značky také symbol koloběžky a ozřejmit lidem, jaké dopravní prostředky mohou dané stání využívat," řekl Kratochvíl. Podobu značek už má město schválenou Policií ČR i společností Brněnské komunikace.
Zdroje:
Příloha č. 13 k vyhlášce č.341/2002 sb.
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2019/129 ze dne 16. ledna 2019 o změně nařízení (EU) č. 168/2013