Legislativa

ZÁKLADNÍ INFORMACE: 

Téma elektro koloběžek není v české republice prozatím v zákonech upraveno. Proto musíme vycházet z dosavadních platných zákonů, vyhlášek apod.

Pokud výrobek splní určité parametry, lze ho považovat za kolo, resp. elektrokolo (kolo vybavené pomocným elektromotorem)

Parametry, které je nutno splnit jsou v zásadě tyto:

- Maximální rychlost vozidla (kola, elektrokola) nesmí přesáhnout 25km/h.

- Výkon motoru nesmí přesáhnout 1kW

 V ostatních případech je nutno považovat výrobek za vozidlo podléhající registraci na úřadě. K tomu se vážou další povinnosti, např. technická kontrola, registrační značka, povinné ručení, vlastnění řidičského oprávnění apod.

 

Značky pro koloběžky:

Pro koloběžky resp. elektrokoloběžky neexistuje žádné speciální značení. Pozor je potřeba vnímat značky pro cyklisty!

Např. Brno zavádí značku, která ukazuje místa vyčleněná pro legální parkování koloběžek. Do konce roku budou ve všech modrých zónách rezidentního parkování. V tiskové zprávě to uvedla Anna Dudková z tiskového oddělení magistrátu. Časem bude po městě celkem 170 míst s piktogramem koloběžky. Chce docílit toho, aby koloběžky nestály volně na chodníku.

Město značením reaguje na stále oblíbenější dopravu pomocí sdílených koloběžek. "Doufáme, že lidé budou kola i koloběžky odstavovat na označených stáních, která jsou k tomu určená, nebo na cyklostojanech. Věřím, že tak ubude koloběžek zanechaných na chodnících, kde překáží pěším," uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Piktogram koloběžky je podle města unikátem v celé republice, protože města používají na značení symbol kola. "Málokdo ale ví, že kolo je v očích zákona stejné jako koloběžka. Platí zde tedy totožná pravidla. Primárně by se pro kola i koloběžky měly využívat k tomu určené stojany. Proto jsem rád, že odbor dopravy přišel s nápadem umisťovat na značky také symbol koloběžky a ozřejmit lidem, jaké dopravní prostředky mohou dané stání využívat," řekl Kratochvíl. Podobu značek už má město schválenou Policií ČR i společností Brněnské komunikace.

Zdroje: 

Příloha č. 13 k vyhlášce č.341/2002 sb.

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2019/129 ze dne 16. ledna 2019 o změně nařízení (EU) č. 168/2013

 

Rychlý kontakt

Zavolejte pro svoji předváděcí jízdu nebo jakékoliv informace k elektrickým koloběžkám.

Sklad: Brno, CZ
Tel: +420 607 147 717
Tel: +420 606 806 680
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.